Dyżury:
wtorek, środa godz. 11:30-12:30
pok. 413
tel. 618292378

Zainteresowania badawcze:
społeczna historia kultury, zwłaszcza średniowiecznej, historia i teraźniejszość edukacji, instytucji oświatowych, procesy kulturotwórcze, kultura elitarna i kultura masowa – w kontekście wzajemnego przenikania, a nawet zastępowania się rolami.

Publikacje (zobacz)


Prowadzone zajęcia i ich problematyka:
Historia wychowania - wykład i ćwiczenia (zob. szczegóły)
Seminarium (zob. szczegóły).


ZAJĘCIA FAKULTATYWNE

Kobieta w kulturze Europy
(zob. szczegóły).
Zaznajomienie studentów z istotnym problemem historii kultury jakim był wkład kobiet w tworzenie i recepcję kultury wysokiej – łacińskiej i popularnej – tworzonej w językach narodowych.
Zadaniem zajęć będzie także ukazanie na szerokim tle społecznym, politycznym i kulturowym roli kobiet w piśmiennictwie, sztuce, poezji, literaturze pięknej od antyku do schyłku średniowiecza i początków renesansu. Szczególna uwaga zostanie skupiona na analizie wpływu przemian kulturowych, społecznych i ekonomicznych europejskiej cywilizacji na edukację i wychowanie kobiet, pochodzących z różnych warstw społecznych.

Kultura rycerska
(zob. szczegóły).
Zaznajomienie studentów z rolą cywilizacyjną i kulturową stanu rycerskiego w średniowiecznej Europie. Ukazanie walorów edukacyjnych i specyfiki wychowania rycerskiego; form i przejawów życia rycerstwa średniowiecznej Europy łacińskiej, bogactwa kultury dworskiej, specyfiki chanson de geste i twórczości trubadurów, truwerów, żonglerów i minnesingerów. Kobieta w kulturze rycerskiej i dworskiej średniowiecza. Rola zakonów rycerskich w kształtowaniu kultury europejskiej.

Edukacyjna rola podróży – od antyku do początku czasów nowożytnych
(zob. szczegóły).
Zaznajomienie studentów ze stanem wiedzy geograficznej i jej ewolucji od starożytności do XVI w.